Súlyos betegségek foglalkozó orvosok állítják, hogy a beteg felépülése alapvetően attól függ, hogy van-e célja és meg akar-e gyógyulni. Akinek komoly oka van arra, hogy meggyógyuljon, (vagy akár komoly okot teremt magának!) az meggyógyul. Célok nélkül az egészséges ember is könnyen meghal.
Egy példa országunkból: Már olvastam más könyvekben olyat, hogy a magyar közoktatás és a közösségi elvárások mennyire azt nyomják a fiatalokba, hogy dolgozzanak keményen, keressenek pénzt és vegyenek saját lakást/házat. Magyarország világelső a saját tulajdonú (vagy hitelre vett és azt törlesztő) házak, lakások arányában. Ez az arány Magyarországon 93%, a legtöbb fejlett országban 60% körül van. Hogy lehet ezt elérni? Úgy hogy a fiatalok ezt látják, ezért célként is kitűzik és minden megtesznek érte.Az emberek többsége nem tűz ki hosszútávú célokat, helyette álmodoznak a jövőről, de igazából nem terveznek. Erre sokan azt mondják: minek leírni? Elég, ha fejben kitalálom. Nem elég! A leírt szónak az ereje hatalma.
A leghalványabb tintával leírt szó is erősebb, mint a leghangosabban kimondott. /Kínai mondás/
Miért is kell leírni?
Erre többféle elmélet is született.
1.) Doubravszky György szerint: Tegyük fel, hogy van egy emberek feletti valamiféle szellemi hatalom, ami jóindulatú. Jót szeretne velünk tenni, szeretnék a kívánságainkat teljesíteni. Vele néz a fejünkbe, és mit lát? Egy nagy káoszt, kavargó, egymásnak ellentmondó vágyak kusza halmazát. Hol azt kívánjuk, hogy a szomszéd tehene dögöljön meg, hol meg azt, hogy a szomszéd maga. Ezt a mi jó szellemünk képtelen teljesíteni. Ezzel szemben, ha leírjuk mik a hosszútávú céljaink, ez számára egy "bevásárló lista" és szépen elkezdheti teljesíteni.
2.) Pszichológusok szerint: A cél leírása elköteleződés a cél mellett. Aki elkötelezi magát valami mellett, az sokkal valószínűbb, hogy meg is valósítja. Fogalmuk sincs hogyan, de ez a dolog működik.
A legnagyobb sikert biztosító tettünk, ha életünk nagy céljait meghatározzuk, és ezeket leírjuk. Ha valaki nagyon nagy (akár lehetetlennek tűnő) dolgokat terveztek meg: ha nagyon akarják, megoldható. De ha csak azon töprengenek, miből oldják meg a holnapi bevásárlást, akkor menjünk a lottózóba.
A siker legfontosabb összetevője, ha kitűzzük a céljainkat. Mert ha ez megvan, biztos hogy megtalálják az ahhoz vezető utat, és csak találnak valakit, aki tényleg segít ezt megvalósítani.
A céltalanság veszélyes!!
A célokat nem kényszerként kell felfogni, hanem önmagunk kiteljesedésként.
Célokat nem csak magánszemélyeknek kell hozniuk, nem csak a saját életünknek kell célokat adni, hanem a vállalkozásoknak, a cégeknek, a projekteknek is meg kell határozni a céljait. Egy cég is sokkal sikeresebb lesz, ha a céljaikat meghozták, átgondolták, azaz elkötelezték magukat ezek mellett.
A céljaidat akkor tudod elérni, ha rendszeresen dolgozol rajtuk. úgyhogy legyenek céljaid, mondj igent, köteleződj el és kezdd el.
Azért írunk célokat a jövőre, hogy a jelenben megváltozzon a viselkedésünk.
Milyen a jó cél?
- Reális
El tudod hinni, hogy el tudod érni, s érdemesnek tartod rá magad, megérdemled
- Konkrét
A “saját lakás” nem cél, hanem pontosan mekkora, hol, milyen, stb...
- Konkrét határidővel ellátott
Ha nincs hozzá határidő, akkor nem tudod magadon számon kérni, halogatva lesz.
- Mérhető
Az apróbb rész célokat is mérni kell, hogy tudd mennyire jól haladsz.
- Cselekvési tervvel ellátott
Meg kell fogalmazni hogy ezt a célt hogy fogod véghezvinni.
Élő legyen a terv, hogy mindig jó irányba tarts!
- A létrejött terv önmagában nem ér semmit, viszont segít, hogy elindulj a mentén.
- Ami fontos, az a tervezés folyamata (meghozod a döntéséket)
- A terv él, változik, karban kell tartani, át kell nézni (kb. havonta)
- Ki kell lépni az elméleti síkból, el kell kezdeni! Konkrét legyen a cél, hogy akarj dolgozni rajta.
- Nem csak álmok kellenek, hanem konkrét célok. Nagyobb az esély, hogy egy cél megvalósul, ha minél több tulajdonság igaz rá az alábbiakból:
- Lelkesítő, motiváló számodra
- Kipipálható, mérhető
- Határideje van
Célok témakörei:
- Pénzügy
- Egészség (energia, önismeret)
- Kommunikáció és egyéb képességek
- Párkapcsolatok
- Másokon segíteni
- Siker (avagy nagyszabású dolgokat véghezvinni)
Hogyan tűzzünk ki célokat?
A célok kitűzése nem mindig annyira egyszerű. Születhetnek hamis céljaink, melyeket könnyen felismerhetjük ha gondosan, körültekintően tűzzük ki a céljainkat, az alábbiak szerint.
Először azt kell jól átgondolni, hogy vajon tényleg én akarom-e az adott dolgot vagy csupán a következő hatások valamelyike: pl. szülők, barátok, tanárok, reklámok, média, stb bármi más.
Elgondolkozom azon, milyen érzéseket szeretnék érezni de főleg, hogy hol, hogyan, mikor, kivel, meddig és miért. Átgondolom a teljes áhított jövőm. Korlátok nélkül fantáziálok, mert tudom, hogy bármi lehetséges. Elképzelem, átélem, ahogy céljaim megvalósulnak, és megkérdem magamtól, hogy vajon tényleg ezt akarom-e. Ha most választhatnék, tényleg ezt választanám?
Ha valamit célul tűzünk ki, akkor annak a saját legbelső valónkból kell fakadnia. Ha valaki még is célokat akar nekünk adni, kérjük meg, hogy magyarázza el számunkra is érthető formában a mi nézőpontunkból, hogy miért is lenne az jó nekünk? Ha ezek után se érzünk a cél felé tényleges vonzódást, akkor az hamis cél. Ha egy cél valódi, akkor azt legbelül igazából érezzük és nincs is szükség arról győzködjük magunkat, hogy "de én ezt megérdemlem" mert alapból úgy gondoljuk, sőt, ha tényleg valódi őszinte a cél, akkor szinte "elvárjuk az élettől", avagy mintha tudnánk, hogy úgy is ez a sorsunk. Csak valódi célokat tűzzünk ki!
Az alábbi anyag elkészítésében sokat köszönhetek a Láthatatlan Egyetemnek, ahol Időgazdálkodási tréningen vehettem részt.
További források:
http://www.tothandras.hu/blog/index/2010-02-06/a-celtalansag-veszelyei/
http://célok.hu/
Bejegyzéseim az időgazdálkodásról:
1. A célok elmélete
2. A célok gyakolata
További források:
http://www.tothandras.hu/blog/index/2010-02-06/a-celtalansag-veszelyei/
http://célok.hu/
Bejegyzéseim az időgazdálkodásról:
1. A célok elmélete
2. A célok gyakolata
szia,
VálaszTörlésszép összefoglaló, tetszik :) egy konstruktív javaslat - a "cél ötletek" fejlécet lehet szerencsésebb lenne valahogyan inkább a "célok témakörei", "lehetséges cél területek" témákhoz közelíteni.
andris
Láthatatlan Egyetem
--
Kíváncsian várom a folytatást. Ezen az eladásukon még én is voltam és nagyon hasznosnak találtam, ahogy ezt az összefoglalót is.
VálaszTörlésköszönöm. próbálom folytatni és időről-időre javítgatni, kiegészíteni :)
VálaszTörlés